UA-215561991-1
top of page
small-AK2 kopio.png

Rakennuslaki on muuttunut 1.1.2025

 

Näppärä_Autotallit_ATAK2L_Sisäkuva_edited.png

Tervehdys vuodelle 2025!

Rakennuslaki on muuttunut 1.1.2025 ja mahdollistaa alle 30m2 kerrosalan rakennuksien sekä alle 50m2 katoksien rakentamisen ilman rakennuslupaa.

 

-Rakennuksen maksimi tilavuus on 120m3

-Alle 50m2 katoksen voi rakentaa samaan yhteyteen tai erikseen

-Katoksen määritelmänä on yli 30% avointa seinäpinta-alaa

-Katoksen ala ei vie rakennusoikeutta, ei lasketa kerrosalaan

 

-Laki ei rajoita katoksien lukumäärää, joten katoksia voi olla useita.

-Rakennuksessa ei saa olla ruoanvalmistukseen tarkoitettua hellaa sillä silloin se katsotaan asuinrakennukseksi, joka tarvitsee rakennusluvan.

-Kamina, takka tai kiuas ei ole hella ja ei täten ylitä kynnysvaatimusta rakennusluvan hakemiseen.

-Muun kuin asuinrakennuksen rakentamisen luvanvaraisuus määräytyy siis sen koon perusteella.

 

Edelleen on noudatettava kaikkea rakentamista koskevaa sääntelyä niin rakentamismääräysten, rakennusoikeuden, rakennusoikeuden sijoittumisen kuin rantarakentamisen suhteen. Lupakynnystä on muutettu pienten talousrakennusten rakentamisen sujuvoittamiseksi.

 

Etäisyyksistä naapurin kiinteistöön ja etäisyydestä rantaan on yleensä määrätty kunnan rakennusjärjestyksessä ja rantarakentamisen osalta kaavassa, jos sellainen on laadittu alueelle. Kaavoittamattomia alueita koskeva yleinen vähimmäisetäisyys on kiinteistön rajoista on 4 metriä. Omalla tontilla on myös huomioitava palomäärykset ja niistä tulevat vähimmäisetäisyydet muihin rakennuksiin. Esim. rantasaunan voi lähtökohtaisesti rakentaa ilman rakennuslupaa, mutta rantarakentamisen määräyksistä selviää mm. vähimmäisetäisyys vesirajaan, joka lähes poikkeuksetta on rajoitettu. Saunojen osalta palomääräykset, muun muassa ympäristöministeriön asetus savupiippujen rakenteista ja paloturvallisuudesta (745/2017). Vesivessan osalta on otettava huomioon haja-asutusalueiden jätevesiä koskeva sääntely, joka sisältyy ympäristönsuojelulakiin ja valtioneuvoston asetukseen (157/2017). Niistä mahdollisesti aiheutuvia jätevesiä koskevia puhdistamisvaatimuksia on noudatettava. Rakennusvalvonnalla on mahdollisuus jälkikäteisvalvontaan ja rakentamislain 147§ mukaisesti velvoittaa oikaisemaan sen mikä on tehty määräysten vastaisesti. Rakentamislain 105§ mukaan rakennustyön suorituksen on täytettävä rakentamista koskevat säännöksen ja määräykset sekä noudatettava hyvää rakennustapaa.

 

Tässä kannattaa edelleen huomioida, että toimii luotettavien ja osaavien toimijoiden kanssa niin välttyy tulevilta yllätyksiltä. Saa toimivan ja oikein tehdyn rakennuksen eikä joudu tulevaisuudessa vastuuseen, sillä asiakas edelleen on vastuussa kiinteistölleen tehdyistä rakennuksista. Vakuutusehdoissa on myös huomioitu, että rakennus on suunniteltu ja tehty asetusten ja määräysten mukaisesti oikein.

 

Kunta ei voi rajoittaa lupakynnystä rakennusjärjestyksellä vaan tällainen rajoittaminen on tehtävä kaavalla. Rakennusalueen kaavamääräyksiä on edelleen noudatettava kuten ennenkin. Kiinteistöverotuksessa on lähtökohtana, että verovelvollinen itse ilmoittaa verohallinnolle omistamaansa rakennusta koskevat tiedot (yli 5m2 rakennukset).

 

Meillä on osaamista ja kokemusta suunnittelusta, rakennuslupien hakemisesta sekä rakentamisesta oikein ja toimivasti! Jos hanke vaati rakennusluvan niin me haemme sen puolestasi ja jos rakennus ei sitä tarvitse niin huolehdimme, että rakentaminen tehdään oikein ja vaatimusten mukaisesti.

 

Kevättä kohden,

 

Toni Laitinen, toimitusjohtaja Näppärä-autotallit

Haemme rakennusluvan puolestasi veloituksetta.

Ota yhteyttä myyjään ja kysy rohkeasti lisää, autamme kaikissa projektiisi liittyvissä asioissa koskien lupia ja määräyksiä.

Autotalli katoksella + varasto
NÄPPÄRÄ-AUTOTALLIT

Toiveiden mukaan helposti räätälöitävät autotallit, autokatokset ja yhdistelmät. Yksilölliset lisätilat työskentelyyn, säilytykseen, kierrätykseen, harrastuksiin ja vapaa-ajan viettoon ovat nyt yhdistettävissä autotallin ja autokatoksen kanssa saman katon alle. 

  • Facebook näppärä-autotallit
  • YouTube näppärä-autotallit
  • Instagram näppärä-autotallit
  • Pinterest näppärä-autotallit
  • Twitter näppärä-autotallit
  • LinkedIn
  • TikTok näppärä-autotallit

Pysy ajantasalla ja seuraa meitä.

© SROY Sawon Rakennusliike Oy, näppärä-autotallit 2025

AAA-logo-2025-FI.png
TEXTRIGHT_BLACK_1080x265.png
Finotrol

Elementtituotanto ja laadunvalvonta on sertifioitu ja sille on myönnetty Finotrolin varmennustodistus.

Meillä on ajantasainen digitaalisesti päivittyvä AAA luottoluokitus logo.

bottom of page